Evaporator Tekniği

The Rotary Evaporator, buharlaşma ve yoğunlaşmayı birleştirir. (Sıvı-gaz-sıvı). Bu süreç damıtma olarak adlandırılır ve amacı belirli bir karışımın temel bileşenlerini kendi uçuculuklarına göre birbirinden ayırmaktır. Bu yaratıcı şefler tarafından iki temel amaç için keşfedilmiştir:

  1. Karışımdaki uçucu olmayan, buharlaşmayan bileşenini yoğunlaştırmak (örneğin, kan portakalındaki en saf ve en taze aromaları suyu ayrıştırarak yoğunlaştırmak.)
  2. Uçucu aroma ve tat moleküllerini karışımdan düşük sıcaklıklarda ve narin bir şekilde ayırmak (örneğin, bir alkol karışımından, taze baharatlardan yada meyvelerden istenilen tatları ısıtma işlemi uygulamadan ayrıştırmak.)

Standart damıtma süreci ile PolyScience Mutfak Rotary evaporator Kit'i arasındaki en önemli fark damıtma, buharlaştırma işleminin düşük sıcaklıklarda yapılmasıdır.

Bu tekniğin anahtar noktası gıda bileşenlerinin nazikçe, hassas ve verimli bir şekilde onları değiştirmeden ayrıştırmaktır. Standart damıtma süreciyle kıyaslandığında bu avantajın sorumluluğu iki anahtar bileşene aittir:

  1. Kaynama noktasını düşük seviyede tutan, yüksek ısıda damıtma ihtiyacını ortadan kaldıran vakum altında sıvıları buharlaştırma.
  2. Isıtılmış su banyosuna daldırılmış buharlaştırma balonunun hareket etmesi, ürünün ısıyla temas eden yüzey alanını arttırır, damıtma sürecini iyice hızlandırır ve ısınan gazın yükseltilmesini sağlayarak buharlaşma esansında bile karışımı sabit tutmak için eşit olarak karıştırır.

Chicago'daki Alinea Restoran bu tekniği sık sık fesleğen gibi bitki aromalarını çıkarmak için kullanıyor. Alinea tarafından uygulanan bir diğer yenilikçi uygulama da kırmızı biberlerin saf özünü damıtmaktır. Bu işlem sırasında acı tadına sebep olan kimyasal madde Capsaicin geride bırakılıyor ve eşsiz bir lezzet deneyimi garanti ediliyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR