Sous Vide Pişirme Tekniği

Sous vide pişirme inanılmaz lezzet ve doku elde etmek için dünyanın en iyi şefleri tarafından kullanılmaktadır. Sous Vide, hassas sıcaklık kontrollü bir sirkülatöre dayanan pişirme yöntemidir. Gıda, vakumlu, mühürlü ve tam kontrollü su banyosu içinde nazik bir ısıda pişirilir.

Her zaman tekrarlanabilir mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Istakoz ya da balık gibi hassas yiyecekler için idealdir. Sous vide pişirme, sebzelerde canlı lezzetli bir doku elde etmek için ve ikincil kesim etleri kurutmadan uzun süre pişirmek için çok uygundur.

Sous Vide Professional mutfağınızı kontrol etmek için yeni bir boyut sunuyor:

  • Hassas gıdalar için kesin sonuç,
  • Nemli ve yumuşak doku,
  • Gelişmiş lezzet,
  • Tekrarı kolay mükemmel sonuçlar.

Mutfakta diğer şeylerde olduğu gibi, Yiyeceği paketleyip sous vide pişirme yaparken, güvenli gıda elde etme prosedürlerini takip etmek gerekir. Sous vide güvenlik konuları karmaşık değildir, ama onları anlamak ve saygı göstermek çok önemlidir.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Paketleme, Kapatma

Yiyeceklerin vakumla kapanması onları bakteriyel büyümeye karşı duyarsız yapmaz. Aslında vakum kapamadan dolayı belirli koşullar altında bazı bakteriler anaerobik (oksijensiz) ortamda gelişirler.

Sous Vide pişirme yapılacak ürün kapanmadan önce soğuk olmalıdır ve ya biran önce pişirilmeli yada pişirilene kadar dolapta bekletilmelidir.

Her zaman saygın bir kaynaktan ve yüksek kalitede malzemeler kullanın. Yemek her zaman ve güvenli sıcaklıklarda buzdolabına kaldırılmalı, mümkün olduğunda, dış yüzeyin bakterilerden arındırılması için paketlemeden önce mühürlenmelidir.

Depolama

Gıda sous vide ile piştikten sonra ya hemen servis edilmeli ya da hızlı bir şekilde 4 saat içinde tehlikeli sıcaklık seviyesine girmeden buz banyosunda soğutulmalı ve soğuk olarak saklanmalıdır. Eğer 3 gün içinde gıdayı kullanmayacaksanız dondurun.

Sous vide pişirme nispeten yeni bir form iken, sous vide pişirmenin temelleri eskidir. Çoğu kültürde gıdaların sıkıca sarılıp ve düşük sıcaklıkta uzun süre pişirildiği geleneksel yemekler vardır. Sous vide, modern çağın gıda araştırmacıları ve şefleri tarafından Fransa'da kaz ciğeri pişirilirken ürün kaybını en aza indirebilmek için bir yol ararlarken 1970'lerin başında başladı. Kaz ciğerinin sous vide pişirilmesiyle, çok daha yüksek verim ve geliştirilmiş bir doku elde ettiklerini fark ettiler. O zamandan beri, Sous Vide tekniği, aşçıların geriye dönüp malzemelerin hangi sıcaklıkta ve sürede işlendiğinde maksimum bütünlüğü, lezzeti ve rengi koruduğunu değerlendirmeleri için ilham kaynağı olmuştur.

Bugün sous vide dünya çapında en iyi mutfakların standardı haline gelmiştir. Gurme Şeflerin sous vide pişirme ile elde ettikleri şaşırtıcı lezzetler ve dokular yemek severlerin büyük hayranlığını kazanmıştır.

Ekipman ve eğitimin şimdi evde kullanım için daha erişilebilir bir halde olmasından dolayı, sous vide ile çok kolay adımlarla elde edilen garantili mükemmel ve tekrarlanabilir sonuçlar amatör aşçılar için de çok fazla çekici gelmektedir. Pek çok hevesli şef için yemek pişirmeye yeni bir boyut katacaktır.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR